- Da bismo privukli kvalitetnu radnu snagu, plaće smo morali povećati i približiti ih plaćama u Hrvatskoj. Našim ljudima, a vjerujem i onima u regionu, Neum je u jednu ruku zanimljiv, budući da su im troškovi života mnogo jeftiniji nego u Hrvatskoj. Interesa do sada ima i vjerujem da ćemo se svi uspjeti ekipirati do sezone - govori Krešić.
Radna mjesta su oglašavali i putem naših službi za zapošljavanje, ali se, doslovno, kaže nam Krešić, na te oglase niko nije javio, premda je na evidencijama na stotine onih čija su zanimanja njima i potrebna. Potencijalne kandidate su pronašli putem agencija za posredovanje pri zapošljavanju.
- Kvalitetna radna snaga košta. Ali, ne smijemo dozvoliti da imamo loše radnike, jer imamo ozbiljne klijente, partnere i goste - naglašava Krešić.
Plaćen smještaj
Kada je riječ o visini primanja u neumskim hotelima, sobarice mogu zaraditi neto plaću od 1.600 KM, recepcioneri između 1.800 i 2.000 KM, kuhari od 3.000 do 4.000, pomoćni kuhar otprilike 2.000 KM, a konobari od 1.700 do 2.000 KM. Usto, imaju plaćen smještaj i dva obroka dnevno.
Velika potreba za kuharima i konobarima tokom sezone je u gotovo cijeloj Hercegovini, pa tako i u njenom zapadnom dijelu, pogotovo u Ljubuškom, koji iz godine u godinu bilježi sve bolje turističke rezultate.
Druga mjesta
I u drugim mjestima poput Stoca i Ravnog provodi se projekt "Obuke za zapošljavanje u turističko-ugostiteljskom sektoru u Hercegovini“, koji finansira Evropska unija, a realizira Međunarodna organizacija rada.
Ugostitelji su se izjasnili
U Zapadnohercegovačkom kantonu pokrenuti su programi obuke za šest najtraženijih zanimanja među kojima su i kuhari i konobari.
Upravo tim programom, koji finansira Evropska unija, a provodi Razvojna agencija ZHK HERAG, pokušavaju riješiti taj hronični problem. Potvrđuje to za "Dnevni avaz“ direktor HERAG-a Radoslav Luburić, koji kaže da su među tamošnjim poduzetnicima proveli anketu s fokusom na zanimanja koja su tražena na tržištu.
Naši ugostitelji su se upravo izjasnili o tome da su im najpotrebnija zanimanja kuhar i konobar. Njihova obuka će trajati okvirno šest mjeseci, radi se o 160 sati, predavači su redovni profesori Srednje strukovne škole "Ruđer Bošković“, a u suradnji s resornim ministarstvom, program je i certificiran, tako da će polaznici na kraju obuke dobiti i certifkate.
- Cilj je, dakle, da nakon obuke steknu neophodne vještine i mogućnost zapošljavanja – kazao je Luburić.